Akcja społeczno – edukacyjna ŻONKILE

        Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskich uroczystości upamiętniających ofiary holocaustu II Wojny Światowej. Obchody trwały trzy dni, od 19 kwietnia do 21 kwietnia, w czasie których przeprowadzono różne zajęcia. 19 kwietnia historycy, pan Witold Szarszewski oraz pan Krzysztof Borus, przeprowadzili lekcje upamiętniające wybuch Powstania w Getcie Warszawskim.

        Na holu szkoły oraz w bibliotece szkolnej  można było obejrzeć wystawki dotyczące 74. Rocznicy Powstania, a także przybliżające postać Ireny Sendlerowej. 20 kwietnia w auli szkolnej odbyło się spotkanie z młodzieżą, która obejrzała m.in. film zatytułowany „Nie było żadnej nadziei” wyprodukowany przez Muzeum Żydów Polskich POLIN. Uczniom przedstawiony został również fragment rozmowy z byłym ambasadorem Izraela w Polsce, panem Szewachem Weissem. 21 kwietnia młodzież wybrała się do kina na  projekcję filmu produkcji amerykańskiej „Azyl”, opowiadającego historię małżeństwa Żabińskich, którzy w czasie okupacji ukrywali na terenie Warszawskiego ZOO około 300 Żydów, uciekinierów z Getta. Tego dnia uczniowie i nauczyciele mieli przypięte do ubrań papierowe żonkile, symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję, a związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Bibliotekarz rozdawała również żonkile wykonane przez panią Dorotę Januszewską oraz młodzież naszej szkoły.

        Organizatorzy akcji ŻONKILE mają nadzieję, że uroczystości przyczynią się do szerzenia tolerancji oraz wiedzy historycznej, bez której żadne pokolenie nie ma przeszłości, ani przyszłości.

autor: Agnieszka Poskrop