101. rocznica odzyskania niepodległości w Staszicu.

12. listopada 2019 r. w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Dominującymi w szkole barwami były biel i czerwień. W holu, na parterze każdy mógł napisać życzenia dla ojczyzny. Społeczność szkoły uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej odzyskanie przez Polskę niepodległości…

W auli zaprezentowany został program poświęcony wydarzeniom sprzed wieku, ale też współczesnemu spojrzeniu na naszą ojczyznę. Film stworzony przez uczniów i nauczycieli przypomniał fakty z lat 1918 – 1920, przede wszystkim te, które dotyczyły odzyskiwania niepodległości przez Nakło i jego okolice. Zabrzmiały utwory muzyczne o lirycznym zabarwieniu patriotycznym, wykonane przez Nikolę Wacholc i Magdę Napierałę. Można było wysłuchać recytacji wiersza „Ty” Wojciecha Młynarskiego, którą przedstawili Martyna Rode, Jakub Kiersznicki i Konrad Łaniecki. A także obejrzeć fragment sceny z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W role Panny Młodej i Poety wcielili się Fiona Przybył i Paweł Szymczak.

Najnowsze spojrzenie na Polskę pokazał drugi film, w którym wypowiedzieli się uczniowie i nauczyciele Staszica.Imprezę poprowadzili członkowie samorządu uczniowskiego: Natalia Mrotek, Weronika Nowak, Martyna Rode i Szymon Grądzki, który także zajął się sprawami technicznymi. Opiekę artystyczną nad uczniami sprawowali nauczyciele: p. Wioleta Traczyk, p. Sławomir Chmielewski, p. Karol Lizak i Maciej Muzalewski.

autor: Maciej Muzalewski